Follow us on   


Skip Bin Hire Council Permits Information


Zero Waste will provide the skip bin council permits for you.


If the skip bin is placed on the Road or Nature strip the bin then must have a permit with the corresponding council. As the bin company we can arrange these for you at a fee. These fees are available when placeing an order for a skip.

Click here to see the price list for Council Permits



Banyule Council Areas: Bellfield, Briar Hill, Bundoora, Eaglemont, East Ivanhoe, Greensborough, Heidelberg, Heidelberg Heights, Heidelberg West, Ivanhoe, Ivanhoe East, Lower Plenty, Macleod, Montmorency, Plenty Lower, Rosanna, St Helena, Viewbank, Watsonia, Watsonia North, West Heidelberg, Yallambie.
Bayside Council areas: Brighton, Brighton East, East Brighton, East Hampton, Hampton, Hampton East, Highett, Sandringham, Cheltenham, Beaumaris, Black Rock, Mentone.
Boroondara Council areas: Ashburton, Auburn, Balwyn, Balwyn North, Burwood, Camberwell, Canterbury, Deepdene, East Hawthorn, East Kew, Glen Iris, Hartwell, Hawthorn, Hawthorn East, Kew, Kew East, Mont Albert, Mont Albert North, North Balwyn, Surrey Hills, Tooronga.
Brimbank Council Area: Albanvale, Albion, Ardeer, Brooklyn, Cairnlea, Deer Park, Delahey, Derrimut, East Keilor, Edgewater, Kealba, Keilor, Keilor Downs, Keilor East, Keilor North, Keilor Park, Kings Park, Laverton, Laverton North, North Keilor, North Sunshine, St Albans, Sunshine, Sunshine North, Sunshine West, Sydenham, Taylors Lakes, West Sunshine.
Cardinia Council areas: Beaconsfield, Beaconsfield Upper, Clematis, Cockatoo, Dewhurst, Emerald, Gembrook, Guys Hill, Koo Wee Rup, Menzies Creek, Officer, Pakenham, Pakenham South, Pakenham Upper, South Pakenham, Upper Beaconsfield, Upper Pakenham.
Casey Council areas: Berwick, Blind Bight, Cannons Creek, Clyde, Clyde North, Cranbourne, Cranbourne East, Cranbourne North, Cranbourne South, Cranbourne West, Devon Meadows, East Cranbourne, Five Ways, Fountain Gate, Hallam, Hampton Park, Harkaway, Lynbrook, Lyndhurst, Lysterfield South, Narre Warren, Narre Warren North, Narre Warren South, North Cranbourne, Pearcedale, South Cranbourne, Tooradin, Warneet, West Cranbourne.
Darebin Council Areas: Alphington, Fairfield, Keon Park, Kingsbury, Lalor, Macleod, Northcote, Preston, Regent, Reservoir, Thornbury, Westgarth.
Frankston council areas: Carrum Downs, Frankston,Frankston North, Frankston South, Karingal, Langwarrin, Langwarrin South, North Frankston, Seaford, Skye, South Frankston.
Glen Eira council areas: Bentleigh, Caulfield East, East Caulfield, Caulfield North, North Caulfield, Caulfield, Caulfield South, South Caulfield, Carnegie, Glen Huntly, Murrumbeena, Bentleigh East, Balaclava, East St Kilda, St Kilda East, Elsternwick, Gardenvale, McKinnon, Ormond.
Greater Dandenong Council areas: Springvale, Springvale South, Keysborough, Noble Park, Noble Park North, Bangholme, Dandenong, Dandenong North, Dandenong South, North Dandenong, North Dandenong, South Dandenong, Doveton, Eummemmering, Endeavour Hills, Lyndhurst, Sandhurst.
Hobson Bay council areas: Kingsville South, Newport, South Kingsville, Spotswood, Williamstown, Altona, Seaholme, Altona North, Altona Meadows, Seabrook.
Hume shire council areas: Gladstone Park, Tullamarine, Melbourne Airport, Broadmeadows, Dallas, Jacana, Coolaroo, Meadow Heights, Attwood, Westmeadows, Greenvale, Campbellfield, Upfield, Somerton, Oaklands Junction, Yuroke, Craigieburn, Kalkallo, Mickleham, Roxborough Park, Bulla, Goonawarra, Sunbury, Humevale.
Kingston council areas: Clayton, South Clayton, Clarinda, Clayton South, Westall, Dingley, Dingley Village, Moorabin, Highett, Cheltenham, Aspendale, Braeside, Mordialloc, Parkdale, Waterways, Bonbeach, Chelsea, Chelsea Heights, Edithvale, Carrum, Patterson Lakes, Heatherton.
Knox council areas: South Wantirna, Studfield, Wantirna, Wantirna South, Bayswater, The Basin, Boronia, Ferntree Gully, Ferntree Gully Upper, Lysterfield, Upper Ferntree Gully, Rowville, Scoresby, Knoxfield.
Manningham council areas: Bulleen, Templestowe, Templestowe Lower, Lower Templestowe, Doncaster East, East Doncaster, Donvale, South Warrandyte, Warrandyte, Warrandyte South, Park Orchards, Wonga Park, North Ringwood, Ringwood North, South Warrandyte, Warrandyte South.
Maribyrnong council areas: Footscray, Footscray West, Kingsville, Maidstone, Tottenham, West Footscray, Yarraville, Braybrook, Maribyrnong.
Maroondah council areas: North Ringwood, Ringwood, Ringwood North, Warranwood, East Ringwood, Heathmont, Ringwood East, Croydon, Croydon Hills, Croydon North, Croydon South, North Croydon, South Croydon, Kilsyth, Kilsyth South, South Kilsyth, Bayswater North.
Melbourne council areas: Melbourne, East Melbourne, Jolimont, Coode Island, Melbourne East, West Melbourne, Docklands, Southbank, Docklands, New Quay, Flemington, Kensington, North Melbourne, Parkville, Carlton.
Melton council areas: Burnside, Burnside Heights, Caroline Springs, Truganina, Hillside, Taylors Hill, Rockbank, Melton, Melton West, West Melton, Brookfield, Exford, Eynesbury, Melton South, South Melton, Diggers Rest.
Monash council areas: Ashwood, Chadstone, Mount Waverley, Syndal, Brandon Park, Glen Waverley, Syndal, Wheelers Hill, East Oakleigh, Hughesdale, Huntingdale, Oakleigh, Oakleigh East, Oakleigh South, South Oakleigh, Clayton, Notting Hill, Mulgrave.
Moonee Valley council areas: Ascot Vale, Travancore, East Keilor, Keilor East, Avondale Heights, Moonee Ponds, Aberfeldie, Essendon, Essendon West, West Essendon, Essendon Fields, Essendon North, North Essendon, Strathmore, Strathmore Heights, Airport West, Niddrie.
Moreland council areas: Gowanbrae, Pascoe Vale, Pascoe Vale South, Glenroy, Hadfield, Oak Park, Brunswick West, West Brunswick, Brunswick, Brunswick East, East Brunswick, Coburg, Coburg East, Coburg North, Moreland, Fawkner.
Mornington council areas: Baxter, Somerville, Tyabb, Devil Bend, Hastings, Bittern, Crib Point, Cerberus, HMAS Cerberus, Somers, Mount Eliza, Mornington, Mooroduc, Mount Martha, Balnarring, Beveridge, Wallan, Kinglake West, Pheasant Creek, Kinglake, Merricks, Point Leo, Shoreham, Merricks Beach, Main Ridge, Flinders, Dromana, Safety Beach, Red Hill, McCrae, Boneo, Cape Schanck, Fingal, Gunnamatta, Rosebud, Rye, St Andrews Beach, Tootgarook, Blairgowrie, Sorrento, Portsea.
Nillumbik council areas: Greensborough, Diamond Creek, Plenty, Yarrambat, Eltham, Research, North Eltham, Wattle Glen, Bend of Islands, Eltham North, Kangaroo Ground, Watsons Creek, Arthurs Creek, Cottles Bridge, Hurstbridge, Nutfield, Strathewen, North Warrandyte, Warrandyte North, Panton Hill, Smiths Gully, St Andrews, Christmas Hills.
Port Phillip council areas: St Kilda, St Kilda West, East St Kilda, St Kilda East, Elwood, South Melbourne, Albert Park, Middle Park, Beacon Cove, Fishermans Bend, Port Melbourne.
Stonnington council areas: Hawksburn, South Yarra, Toorak, Armadale, Kooyong, Malvern, East Malvern, Malvern East, Glen Iris, Tooronga, Chadstone, Prahran, Windsor.
Whitehorse council areas: Burwood, Mont Albert, Surrey Hills, Box Hill, Box Hill South, South Box Hill, Box Hill North, Mont Albert North, North Box Hill, Blackburn, Blackburn North, Blackburn South, North Blackburn, South Blackburn, Forest Hill, Nunawading, Mitcham, South Vermont, Vermont, Vermont South, Burwood East, East Burwood.
Whittlesea council areas: Thomastown, Epping, Epping North, North Epping, Mill Park, Bundoora, Wollert, South Morang, Doreen, Mernda, Yan Yean, Eden Park, Whittlesea.
Wyndham council areas: Wyndham Vale, North Laverton, Hoppers Crossing, Tarneit, Truganina, Point Cook, Sanctuary Lakes, Werribee, Werribee South.
Yarra council areas: Carlton North, North Carlton, Princes Hill, Fitzroy, Collingwood, Abbotsford, Clifton Hill, Fitzroy North, North Fitzroy, Alphington, Burnley, Richmond.
Yarra Ranges council areas: Chirnside Park, Kilsyth, Mooroolbark, Launching Place, North Wandin, Seville, Seville East, Wandin South, Woori Yallock, Yellingbo, Lilydale, Upwey, Selby, Belgrave, Belgrave Heights, Belgrave South, South Belgrave, Tecoma, Montrose, Kalorama, Mount Dandenong, Coldstream, Gruyere, Yering, Steels Creek, Tarrawarra, Yarra Glen, Badger Creek, Chum Creek, Healesville, Avonsleigh, Macclesfield,Tremont, Ferny Creek, Sassafras, Olinda,Sherbrooke, Kallista, The Patch, Monbulk, Silvan, Mount Evelyn, Yarra Junction, Narre Warren East.